سلام به همگی

انشاءلله که خوب و خوش سرحال باشید و اونقدر توی پاتون انرزی باشه تا در زمان نداشتن وسیله مشکلی برای پیاده روی نداشته باشید .

ولی انصافا اگه 1000 تا هم انرژی دارید ، به هیچ عنوان به فکر پیاده روی در مالزی نباشید . چون واقعا اینجا یا باید ماشین بخرید و یا اینکه حتما حتما از وسایل نقلیه استفاده کنید .

خوب سر حرف باز شد و میلاد میره سر اصل مطلب .

توی این پست میخوام در باره عبور و مرور و وسایل نقلیه و هزینه های اونها و اینجور موارد براتون بگم ، امیدوارم که بتونم اطلاعات مفیدی براتون بنویسم امروز .

رفت و آمد در مالزی به 2 صورت هست :

۱- استفاده از وسله نقلیه شخصی :

این مورد که کاملا واضح هست ، یعنی اینکه چشمانتان را نوازش بدهید و چند هزار دلار خرج کنید و یک عدد اتومبیل برای خودتان بخرید .

ببینید دوستان ، داشتن ماشین در مالزی ، زندگی را خیلی خیلی راحت میکنه و نداشتن اون ، زندگی رو یه خورده سخت میکنه .

البته بعضی از دوستان هزینه خرید ماشین رو ندارند که بهشون حق میدیم و بجاش اینجا یه خورده بیشتر سختی میکشند  .

داشتن ماشین یعنی اینکه هر زمان که اراده کنید هر جا بخواهید میتونید برید و نداشتن اون یعنی اینکه اگه میخوای بری ماست بخری باید یه مسیر تاکسی سوار بشی و 10 رینگیت پول بدین .

ولی برای اینکه این قسمت رو یه خورده زیباتر نوشته باشم ، باید بگم که اگه بین 13 تا 15 هزار رینگیت پول داشته باشید ، میتونید یه ماشینی که کارتون رو راه بندازه بگیرید .

خوب زیاد در این مورد چیزی نمیگم چون در قسمت خرید و فروش ماشین در مالزی کامل توضیح داده ام ، اگه اطلاعات بیشتر میخواهید به اونجا مراجعه کنید . در مورد قیمت بنزین و نحوه خرید ماشین و تعمیرات و بقیه موارد اونجا نوشته ام .

۲- استفاده از وسیله نقلیه عمومی :  

وسایل نقلیه عمومی هم چند دسته هستند که من در زیر هر کدومشون رو توضیح میدم ، تا اینشاءلله وقتی به مالزی میائید ، در روزهای اول باهاشون آشنایی داشته باشید و بتونید خیلی راحت ازشون استفاده کنید .

 

الف: قطار و مترو

اینجا 2 نمونه قطار و مترو داره ، یکی قطار بیرون شهری که بهش میگن  KTM  ، در واقع یک نوع قطار اتوبوسی هستش ، اگه توی ایران مترو سوار شدین ، تقریبا همونه از نظر مدل و قیافه ، هزینه اش هم ارزونه ، مثلا بلیط یک فاصله 15 کیلومتری رو 2 تا 3 رینگیت میدن ، راحت میرین میشینید داخل کولر هم همشون دارند .البته همه شهرها این قطار رو ندارند ولی معمولا یکسری از شهرهای دانشگاهی این قطار رو دارند .  

نمونه دیگر متروها فقط توی شهر کوالالامپور هستش ، که بر خلاف KTM یا همون قطار بیرون شهری ، اینها برقی هستند و خیلی سریع السیر هستند ، که با نامهای ، Monorail و LRT و Rapid KL  ، در شهر کوالالامپور در خدمت شما هستند، هزینه اش هم تقریبا 2 برابر قطار بیرون شهری هست ، فقط کافیه به اولین ایستگاه قطار که رسیدین ، نقشه قطار ها رو از اطلاعات ایستگاه بگیرید و این نقشه شامل کل نقشه قطارهای بیرون شهر و متروی داخل شهر هستش .

سر فرصت من نقشه قطار ها رو اینجا میذارم براتون که بتونید دانلودش کنید و قبل از سفر به مالزی اون رو داشته باشید .

ب : اتوبوس

اینجا در اکثر مسیرها  اتوبوس هست و خیلی از مردم اینجا از اتوبوس استفاده میکنند  ، اتوبوسها هم همه شیک و کولر دار هستند ،البته اتوبوس قراضه هم به چشم میخوره ، هر چند من زیاد از اتوبوس اینجا استفاده نمیکنم ولی چند بار برای اینکه بتونم اطلاعاتش رو برای شما بنویسم سوار شدم و خوب بوده . قیمت اتوبوس هم تقریبا از قطار پائینتره و خیلی مقرون به صرفه هستش .

توی مالزی اتوبوس بلیط نداره ، باید پول بدین . مثلا برای یک مسیر 6 کیلومتری که فاصله بین 2 تا ایستگاه هست ، 1 رینگیت میگیرند .

ج : تاکسی

من دوباره گفتم تاکسی ، داغ دلم تازه شد ، آخه روزهای اول اگه اشتباه نکنم یک سوم پولی رو که با خودم آورده بودم رو اینجا دادم کرایه تاکسی ، واقعا کرایه تاکسی در مالزی سرسام آوره .

اینجا تاکسیهاشون و قوانین تاکسی رانیشون خیلی جالبه ، ورودی تاکسی در مالزی 3 تا 5 رینگیته ، هر تاکسی جلوش یکدونه تاکسی متر داره ، که خودش قیمت رو میندازه و وقتی پیاده میشید ، هر قیمتی که رو تاکسی متر باشه ، شما باید بدین ، حالا این آقای تاکسی متر از 3 رینگیت شروع میشه ، و بعضی از جاها از 5 رینگیت شروع میشه .

مثلا اگه کرایه یک مسیر 2 رینگیت در تاکسی متر ثبت بشه ، 3 رینگیت هم اون اول ثبت شده که در کل میشه 5 رینگیت .

یعنی آقا جون ، تاکسی های مالزی ورودی دارند ،  3 تا 5 رینگیت .

اگه سوار بشی و پیاده بشی ، باید 3 رینگیت تا 5 رینگیت بدین . حالا حساب کنید اگه بخواهید ، یک مسیر 40 تا 50 کیلومتری رو بدین چقدر میشه .

مثلا برای یک مسیر 40 کیلومتری ، تقریبا 60 رینگیت میگیرند ، برو چرتگه بیار حساب کن ببین چند هزار تومان میشه.

اکثر راننده های تاکسی ، ترجیح میدهند که از تاکسی متر استفاده نکنند و همینطوری برای هر مسیر توی ایران یک قیمتی بدهند ، اگه مسیر رو بلد نباشید ، برای یک کیلومتر 100 هزار تومان ازت میگیرند ، اونقدر که من میگم بد نیستند ها ، اینهارو میگم که روز اول سرتون کلاه نذارند و امادگیش رو داشته باشید  .

ترجیحا وقتی مسیرها رو یاد گرفتین و کرایه ها رو هم یاد گرفتین میتونید از این روش استفاده کنید و چونه هم بزنید .

در واقع استفاده از تاکسی در مالزی یعنی پول تمام کردن ، یعنی جیبت رو خالی کردن ، پس حتی الامکان سعی کنید از تاکسی استفاده نکنید .

راستی اینجا یک مورد دیگه این هست  برای تاکسی ها ، اینطور نیست که سوار بشید و مستر راننده هم صبر کنه تا برای اونجایی که شما میخواهید برین ف 3 تا مسافر بیاد .

اینجا تا سوار بشید ، حرکت میکنه و کرایه رو ازتون میگیره و پس سعی کنید هر جا میخواهید برید با دوستانتون هماهنگ کنید که کرایه بین تون تقسیم بشه .

یه خاطره باحال هم از روزهای اول خودم بگم :

من روز اول که اومدم ، از یه منطقه ای میخواستم برم به یه منطقه دیگه ، که تقریبا 4 کیلومتر فاصله داشتند از همدیگه ( البته روزهای اول مسیرها رو بلد نبودم و نمیدونستم که واقعا این مسیر 4 کیلومتره ). به لطف اون یه ذره زبان انگلیسی که بلد بودم یک تاکسی گرفتم و گفتم میخوام برم فلان جا ، کلی هم تحویل گرفت و ما هم سوار شدیم و کلی هم از تحویل گرفتنش خوشمان امد .

من هم از همه جا بیخبر ما رو به صحبت گرفت و 35 دقیق بعد رسید به اون ساختمانی که من میخواستم برم و اسمش رو بهش گفته بودم .

تشکر کردم و نگاهی به تاکسی متر انداختم دیدم نامردی نکرده و 40 رینگیت پول انداخته ، چون از راننده خوشمان امده بود و خوش اخلاق بود ف این مبلغ را با لبخندی خوب تحویل دادیم .

در ان ساختمان با کسی که کار داشتم رفتیم و نشستیم و ازم پرسید که کجا بودی ؟ من هم گفتم فلان جا . و گفت با چی اومدی و من هم گفتم با تاکسی اومدم ، راننده هم خوش اخلاق و 40 رینگیت بهش دادم ، باور کنید 2 دستی زد توی سر خودش .

بهم گفت این مسیر فقط 4 کیلومتره و 5 دقیقه راه . نگو راننده ما رو الکی تابونده تا این تاکسی متر پول زیادی بندازه .

یک تجربه تلخ بود برای من و خوب برای شما که دیگه شما اینطوری نشید .

البته یک ماه که توی مالزی باشید همه مسیرها و کرایه هاشون میاد دستتون .

فعلا بای

میلاد

نوشته شده توسط میلاد  | لینک ثابت |